Villa Maria – ülekullatud Uus-Meremaa veinimaja

Vein Uus-Meremaal

Viinamarjad jõudsid Uus-Meremaale alles 1836. aastal, kui esimene põld rajati misjonäride poolt ühe Hawke’s Bay kiriku hoovi. Kuni 1960.ndateni valmistatigi veini peamiselt kiriku armulauale ja perekondlikuks tarbimiseks. Umbes 50 aasta eest hakati aru saama Uus-Meremaa veinide tõelisest potentsiaalist ning viimase paarikümne aastaga on sealt pärit Sauvignon Blanc saanud tuntuks üle maailma.

Villa Maria

Kõige tähelepanuväärsem ja enim auhindu pälvinud saareriigi veinimaja on vaieldamatult Villa Maria. Veinikoja asutas George Fistonich 1961. aastal, olles vaid 21-aastane. Ta rentis oma isalt Aucklandi lähistel viis aakrit maad ja istutas neist ühe viinapuid täis. Juba järgneval aastal tootis ta Villa Maria nime all oma esimesed veinid. Kuuekümnendate vältel oli ta oma ettevõtte ainus töötaja, vaid abikaasa Gail talle abiks. Seitsmekümnendate alguses palkas ta oma esimesed töölised ning hakkas jõudsalt laienema. Tänaseks on Villa Mariast saanud 250 töötajaga veinimaja, mille toodangut eksporditakse enam kui 60 riiki.

Villa Maria asutaja George Fistonich

Veinikoja asutas George Fistonich 1961. aastal, olles vaid 21-aastane. Ta rentis oma isalt Aucklandi lähistel viis aakrit maad ja istutas neist ühe viinapuid täis. Juba järgneval aastal tootis ta Villa Maria nime all oma esimesed veinid. Kuuekümnendate vältel oli ta oma ettevõtte ainus töötaja, vaid abikaasa Gail talle abiks. Seitsmekümnendate alguses palkas ta oma esimesed töölised ning hakkas jõudsalt laienema. Tänaseks on Villa Mariast saanud 250 töötajaga veinimaja, mille toodangut eksporditakse enam kui 60 riiki.

Eesrindlik veinimaja

Villa Maria on tõusnud ikoonistaatusesse oma teedrajavate otsustega nagu boonuse maksmine kasvatajatele kvaliteedi, mitte kvantiteedi põhjal.
Villa Maria oli ka esimene veinimaja, mis loobus klassikalisest korgist ja läks täielikult üle keeratavale korgile. Oma teenete eest Uus-Meremaa veinitööstusele löödi George Fistonich esimese uusmeremaallasena rüütliks.

Viinamarjapõllud Hawkes Bay’s

Villa Maria on enim auhindu ja medaleid kogunud veinimaja Uus-Meremaal. Kümnete ja kümnete medalite kõrval on veinimaja pälvinud näiteks neljal korral Aasta Veinivalmistaja tiitli ning nimetatud maailma 50 ihaldatuima brändi hulka.

Leia Villa Maria veinid Avallone e-poest:

Riesling, Private Bin, Villa Maria

Private Bin, Rieslingu viinamarjad on korjatud jahedal varahommikul. Erilist tähelepanu on pööratud viinamarja küpsusele ja puhtusele. Värvuselt õlgkollane vein on lillelise lõhnaga, milles annavad iseloomu tsitruselised ja laim. Maitselt kuiv ja kerge vein.

Cabernet Sauvignon, Ngakirikiri, Hawkes Bay, Villa Maria, 2013

“Ngakirikiri” tähendab Maoori keeles kruusa ja võtab kokku Villa Maria veinimõisa 54 aastaga tehtud töö. 2013. aasta oli erakordselt suurepärase ilmaga, mis võimaldas toota Hawkes Bay piirkonna läbi aegade ühe parima punase veini. Toodeti kokku ainult 6000 pudelit. Vein laagerdus 18 kuud Prantsuse tammest vaatides, millest 52 % olid uued. Rubiinpunases veinis avalduvad intensiivsed ja puhtad aroomid ploomist, lilladest lilledest, värskelt jahvatatud kohviubadest, kuivatatud tüümianist ja seedrist. Kontsentreeritud maitses on tunda küpseid puuvilju, peeneid tanniine ja toetavat tamme. Täidlane, rikkalik ja suurepärase tekstuuriga vein, mida on sobilik säilitada 15-20 aastat veinikeldris.

100 POINTS
Is this perfection? No, it’s better than that, if that’s possible! …this stunning wine (is) thought-provoking and sensually awe-inspiring.
SAM KIM
Winewriter

Sauvignon Blanc, Taylors Pass Vineyard, Marlborough, Villa Maria, 2019

Villa Maria on selle veini valmistamisel kasutanud ainult Taylors Pass Vineyard viinamarjaistandusest pärit marju. Taylors Pass vineyard asub Awatere jõe põhjakaldal Marlborough lõunaosas. Viinapuude keskmiseks vanuseks on 12 kuni 17 aastat.

Veini aroomis kohtuvad värsked herned, must sõstar ja ürdid. Maitse on kontsentreeritud, tunda jalapenot ja greipi, lõpuks ka laimi särtsakust ja vihjet püssirohust.

BOB CAMPBELL MW – 95 Points

Bright, tangy Sauvignon Blanc with passionfruit, lime zest, green capsicum and gooseberry flavours, plus a suggestion of struck flint reductive character. An appealingly complex and concentrated wine.

Pinot Noir, Seddon Vineyard, Marlborough, Villa Maria, 2014

Villa Maria on selle veini valmistamisel kasutanud ainult Seddon Vineyard viinamarjaistandusest pärit marju. Seddon Vineyard asub Awatere jõe lõunakaldal. Sealsed unikaalsed ilmastikuolud aitavad kaasa sellele, et viinamarjad küpsevad perfektselt. Vein küpseb 16 kuu vältel Prantsuse tammest vaatides, et saavutada ideaalne tasakaal. 30 % vaatidest on uued.

Veinis on tunda intrigeeriv, kontsentreeritud ja keeruline Pinot Noir, mis näitab ka oma puhtust ja peent jõudu.
Võrgutavas aroomis tunda küpsed kirsid, punased marjad, tumedad ploomid ja ahvatlev lilleline aroom. Maitse on kontsentreeritud ja tunda mitmeid kihte puuviljadest. Siidise tekstuuri ja peenete tanniinidega vein, mille lõppmaitse on püsiv ja puhas.

Auhinnad:

5 Stars – Winestate Magazine, May/June 2013 (Aus)
4 Stars – Cuisine Pinot Tasting 2013 (NZ)

TUTVU TOODETEGA SIIN!