Šoti viski

Viski on Šotimaal püha

Nii nagu hindud on aastasadu lehmasid ülistanud ja neile kõiksugu võimeid külge pookinud, on šotlased lausa religioosse pühendumusega viskit valmistanud ja seda nautinud juba üle 500 aasta. Algselt munkade poolt valmistatud viskit kasutati erinevate haiguste raviks ja nooruse eliksiirina.

Sõna “viski” pärinebki vanakeldi väljendist uisge beatha, mis tõlkes tähendab “eluvesi”.

Traditsiooniliselt valmistas iga küla oma viskit ise ja nii on erinevaid maitseid sadu: osad tuntud ainult kohalike laudadel, teised on aga vallutanud viskisõprade südameid kogu maailmas.

Viski ajaloo keerdkäigud

Ajaloo keerdkäikude tõttu on nii mõnedki väärikad viskimargid unustuse hõlma vajunud. Õnneks leidub Šotimaal ettevõtjaid, kes uue viskimaja asutamise asemel vanu pärleid taaselustada püüavad. Nii on ka uue hingamise saanud aastate jooksul ka Lauder’s ja Islay Mist.

Archibald Lauder töötas välja oma viskiretsepti mõned aastad peale destilleerimise seadustamist aastal 1815. Parimatest linnastest valmistatud ja tammevaatides küpsenud viski osutus kohe algusest nii nauditavaks, et originaalretsepti on muudetud minimaalselt. Suurepärasest kergest, aga puuviljasest maitsest annavad aimu ka Lauder’si pudelit ehtivad kuldmedalid.

Islay Mist seguviski nägi ilmavalgust Šotimaal Islay saarel 1922. aastal tähistamaks Lord Margdale’i sünnipäeva. Arvati, et kohalik ühelinnaseviski ei ole kõikidele külalistele maitse järgi ja nii sündiski unikaalne segu Laphroaig’i ja Speyside’i linnastest.

Kuidas serveerida viskit?

Šoti viski proovimist võiks alustada nooremast ja mahedamaitselisest sordist. Kõige rohkem on levinud viski nautimine puhtal kujul. Tihti armastatakse lisada ka paar jäätükki, kuid see sõltub viskisõbra maitse eelistustest.

Kokteilimaailmas on viski samuti levinud. Populaarseimad viskikokteilid on Ameerika kultuurist pärit: Whiskey Sour, John Collins, Manhattan.

Kokteili idee

Whiskey sour

KOOSTISOSAD
60 ml Sadler’s, Peaky Blinder Bourbon Whiskey

1 munavalge

25 ml Sidrunimahla

25 ml Suhkrusiirupit

VALMISTAMINE
Lisa kõik komponendid sheikerisse, raputa korralikult läbi ilma jääta. Seejärel lisa sheikerisse jää, raputa veel kord.

GARNEERING
Serveeri jääga näiteks viskiklaasis.

Sadler’s, Peaky Blinder Bourbon Whiskey

Peaky Blinder, Bourbon Whiskey on magusa ja vürtsika maitsega viski. Aroomis tunda kaneeli, rosinaid ja banaani. Maitses annavad tooni jõulukeeks, pekaanipähkel ja toffee.

Islay Mist, Scotch Whisky, The Original Peated Blend

The Original Peated Blend on asjatundja segu, millel on müstiline Islay viskile omapärane lõhn ja maitse, kuid veel rohkem õrn ja võrgutav. Ilus merevaigu tooni viski kannab aroomis kaasas merelähedust, mereadru ja linnaseid. Maitses tunda linnaseid, soolasust ja tamme nüansse. Järelmaitse on meeldivalt mõrudalt magus.

Signal Hill Whisky

Signal Hill Whisky valmistamisel on kasutatud eriti puhast Newfoundland vett, maisi ja otra. Maisiviski destilleeritakse kaks korda läbi kahe kolonni, et saada kerge ja mahe karakter. Odraviski valmistamisel kasutatakse pot still meetodit, et saada kätte saiane, pähkline ja linnaseline maitse. Mitmekihiline maitse säilitamiseks jäetakse tegemata külmfiltratsioon, mis tagab täidlase ja mahedama lõppmaitse. Viski küpseb hiljem uutes valgest tammest vaatides, mis annavad juurde vanilje, karamelli ja iirise nüansse. Burbooni vaadid annavad juurde kuivatatud rosinate ja ploomide nüansse, Kanada viskivaat aga annab juurde teraviljade karakterit. Kanada muutlik ilm annab võimaluse viskil vaatides omandada maitseid aeglasemalt, tulemuseks magus ja mahe maitse.

Auhinnad:

Silver

American Whiskey – 2019
International Spirits Challenge

Crabbie Single Malt Scotch Whisky 12 Years Old

Crabbie Single Malt Scotch Whisky 12 Years Old on Edinburist pärit ühelinnaseviski. Crabbie Whiskey ajalugu saab alguse juba 1801. aastal Leithis, Edinburis, kus perekond Crabbie peab edukat veinide ja kangete alkohoolsete jookide ettevõtet. John Crabbie oli selles valdkonnas teerajaja ja osales Edinburi esimese destilleerimisvabriku rajamisel.

Kergelt suitsutatud linnased teevad sellest pika ja rikkaliku järelmaitsega viski. Crabbie viskis on vihjeid värskelt niidetud murule ning mahlasele tsitrusele. Rikkaliku maitsega, kerge magus-mõru tasakaaluga, millele järgnevad mee ja grillitud apelsini noodid, mida jääb komplimenteerima nüanss rohelisest teest.