Milles seisneb ürdilikööri võlu?

Ravimtaimi ja ürte on kasutatud tervise parandamiseks juba meditsiini algusaegadest saati. Nimelt leiti keskajal, et alkoholis eraldub taimedest rohkem toimeaineid kui vees. Kui algselt segati taimi veini või õllega, siis keskajal hakati Euroopas arstimitele hinnalist suhkrut lisama. Nii saadigi magus ja kontsentreeritud “rohi”, mida võib nimetada ürdilikööri eelkäijaks. Destilleerimiskunsti arenedes paranes taimsete jookide kvaliteet ning aastatega kujunes arstirohust välja tänapäevane ürdiliköör. Kuigi üldiselt ürdilikööre enam ravitsemiseks ei kasutata, ei tähenda see, et neil raviomadused täielikult puuduksid.

Järgnevalt tahaksimegi teile tutvustada kahte omapärast aga kvaliteetset ürdilikööri, mis sobivad hästi praegusesse talviselt kargesse aega.

Underberg- peale head kõhutäit

Taimi on nende raviomaduste tõttu kasutatud aastatuhandeid ja sama kaua on ka nende kibedat maitset proovitud leevendada. Kui algselt segati taimi veini või õllega, siis keskajal hakati Euroopas arstimitele hinnalist suhkrut lisama. Destilleerimiskunsti arenedes paranes taimsete jookide kvaliteet ning aastatega kujunes arstirohust välja tänapäevane ürdiliköör.

Kuigi üldiselt ürdilikööre enam ravitsemiseks ei kasutata, ei tähenda see, et neil raviomadused täielikult puuduksid. Näiteks on teaduslikult tõestatud, et Underbergi ürdiliköör soodustab seedimist ja pikaajaline kasutamine isegi alandab kolesterooli. Underberg on tänaseni müsteerium, mida keegi päris täpselt seletada ei oska ning selle toime uskumiseks tuleb seda ise proovida.

Hubert Underberg registreeris omanimelise likööri oma pulmapäeval 17. juunil 1846. aastal. Huberti sooviks oli luua jook, mis ühendaks endas looduslike ürtide tervendava jõu ja modernse tootmistehnoloogia. Peale hoolikat taimede uurimist, valis ta retsepti jaoks välja kümneid ravimtaimi, mis pärinevad kokku 43 riigist. Lõpuks õnnestus tal leiutada ka “Semper idem” meetod, mis võimaldab taimedest toimeaineid eraldada õrnalt ja neid rikkumata. Suurepärase kvaliteedi ja maheda maitse saavutamiseks laagerdas ta ekstrakti mitmeid kuid Sloveenia tammevaatides. Pea 170 aastat hiljem valmib Underberg ikka täpselt samal moel – kiivalt salajas hoitud pereretsepti järgi.

Underberg on saadaval ainult väikeses “ühe toidukorra” pudelis, et tagada täpne kogus ürdilikööri, mis kiirendaks seedimist, kuid samas säilitaks üldise heaolu. Underbergi võiks serveerida pühadelauas pearoa ja magustoidu vahel, et vältida raskustunnet kõhus ja ülesöömist.

Jagdtraum – karge ja talvine naps

Pikki aastaid jahimeeste parimaks kaaslaseks olnud Jagdtraum on enam kui 30-st vürtsist, ürdist ja puuviljast valmistatud poolmõru ürdiliköör. Peamisteks koostisosadeks on: lagrits, hiniinipuu koor, kurkum ja tähtaniis. Põnev koostisosade kombinatsioon on taganud ka omapärase maitsetasakaalu. Lõhn on karge ja vürtsikas. Esmapilgul harjumatu maitse taltsutamiseks on soovitatav Jagdtraumi juua jahutatuna. Sobib suurepäraselt kargeteks talveõhtuteks õhtusöögilauda või soojendava kaminatule ette seltskonda.

TUTVU TOODETEGA SIIN!

Jagdtraum

Ürdiliköör, mis on valmistatud enam kui 30-st ürdist. Peamiselt lagritsast, hiniinipuu koorest, tsitverijuurest, pomerantsijuurest, kurkuma juurest ja tähtaniisist. Lõhn on karge ja vürtsikas. Maitses on tunda ürte ja lagritsat. Iseseisvalt nautimiseks kui ka kokteilides.