Tõelise vene viina sünd

Legendide järgi sai Vene viina ajalugu alguse 1430. aastal Chudovi kloostris. Munk Isidore valmistas enda loodud retsepti järgi esimese Venemaal tehtud viina. Sõna Vodka kasutamine Venemaa ametlikus dokumendis, selle kaasaegses tähenduses, on esmakordselt dateeritud 8. juunil 1751. aastal, keisrinna Elizabeth’i määrusega, mis reguleeris viina destilleerijate omandiõigust. Paarikümne aasta pärast hakkas vene keemik Toviy Lovits viina puhastamiseks kasutama sütt, et eemaldada tootest tahked osakesed ja kõik ebasoovitavad lõhnad ning kõrvalmaitsed. 1866. aastal võeti Vene impeeriumi rahandusministri käsul vastu korraldus, et viina standartseks mahuprotsendiks saab 40%. 1982. aastal registreeriti kuulsa Vene viina “Russkaya Vodka” absoluutne müügirekord, kui ühe aasta jooksul suudeti maha müüa tervelt 3 386 520 000 pudelit.

1430

Esimene viin toodeti Chudov’i kloostris Venemaal.

1751

Keisrinna Elizabeth I määrus.

1789

Keemik Toviy Lovits soovitas viina filtreerida puusöega.

1866

Standardiseeriti 40% viin.

Venemaa kuulsaim päritolunimetus

See on vene traditsiooniline alkohoolne jook ja selle eripära on tihedalt seotud Venemaa föderatsiooni traditsioonide ja looduslike tingimustega. 2003. aastal sai “Russian Vodka” päritolunimetusena Vene Föderatsioonis õiguskaitse. Valmistoote eripära on tagatud ainult seni, kuni kogu tootmisprotsess, sealhulgas villimine, toimub Vene Föderatsiooni territooriumil.

Rahvuslik pärand

“Russian Vodka” nimetuse kaitsega seotud küsimused on väga olulised, kuna tegemist on Vene Föderatsiooni rahvusliku pärandiga ja loob märkimisväärseid tulusid valitsusele. “Russian Vodka” nimetuse kaitsmiseks välismaal,  eelkõige Euroopa Liidus, loodi Vene viina tootjate ühendus. Assotsiatsiooni liikmed on alkoholituru ainukesed tegijad, kellel on ainuõigus kasutada “Russian Vodka” päritolunimetust. Ühingu kogu tegevus Venemaal ja välismaal toimub koostöös riigiasutustega. Assotsiatsiooni loomine võimaldas esitada Euroopa Komisjonile taotluse geograafilise tähise „Russian Vodka” registreerimiseks.

Päritolunimetuse „Russian Vodka” registreerimine tagab välismaal kaubamärkide täiendava kaitse, võitleb võltsitud kaupadega ning võimaldab tarbijatel nautida tõelist Vene viina, mis on valmistatud vastavalt traditsioonilistele vene retseptidele.

Venepäraseid kokteile

Cosmoplane
50 ml Vene viina
50 ml sidruni mahla
50 ml jõhvikamoosi

Dekoratsiooniks 
jõhvikamarjad

Valmistamine
Vala kõik komponendid lusika pealt kihtidena

Suzdal Mule
50 ml Vene viina
1 tl mett
30 ml sidruni mahla
4 ingveriviilu
100 ml soodavett
jääd

Valmistamine
Sega läbi koos jääga
Dekoratsiooniks kaneelipulgad

Bloody Mary
50 ml Vene viina
20 ml sidruni mahla
2 tilka Worcestershire kastet
2 tilka Tabasco kastet
100 ml tomatimahla
soola ja pipart

Valmistamine
Raputa, et kõik koostisosad seguneksid
Dekoratsiooniks tillioks, seller, sidrun