Legendidest ja veinist La Manchas

Tõenäoliselt olete kuulnud lugusi Don Quijote kohta La Manchast, kes truu saatjaga mööda Hispaaniat rändas ning erinevatesse kentsakatesse seiklustesse sattus. Juba enne, kui Don Quijote “rüütlina” maailma päästma tõttas, kasvatati tema kodupaigas viinamarja ja valmistati veini. Siiani on maakond Castilla La Mancha tuntud ja armastatud veinipiirkond Hispaanias.

Hispaania on veinitootluse poolest küll kolmandal kohal maailmas (pärast Prantsusmaad ja Itaaliat) kuid huvitaval kombel asub Hispaanias kõige rohkem veiniistandusi riigi pindala kohta kogu maailmas. Kohati selgitab seda asjaolu Hispaania nigel pinnas. Kuivade ja toiteainevaesete muldadega ei ole võimalik viinamarjataimi üksteisele väga lähedale istutada ning seetõttu laiuvad istanduste pindalad väga suureks.

Viinamarja sortidest on kõige paremini kohanenud Hispaania oludega Tempranillo. Seda marjasorti kutsutakse isegi “1000 veini” sordiks sest, tõesti, valmistatakse sellest Hispaania igas nurgas erinevaid veine. Tegelikult tähendab Tempranillo hispaania keeles lihtsalt öeldes “varajane” kuna sort valmib ruttu ning seetõttu lubab ka varajast korjet. Ajaloolased teavad rääkida, et Tempranillot hakati kasutama juba foiniiklaste ajast ehk siis juba tuhat aastat enne Kristust. Peab ikka sitke taim olema, et üle elada karme Hispaania põuaperioode!

Üheks suurimaks veinitootjaks Castilla La Manchas on kindlasti Felix Solis. Tehes koostööd ligi 500 ümberkaudse pereinstandusega, 4000 hektaril, on Felix Solisel suur valik veine marjasortidest nagu Tempranillo, Syrah, Cabernet Sauvignon, Airen. Felix Solis territooriumid laiuvad ka tuntud veinilinna Valdepeñaseni, mis asub La Mancha maakonna lõuna osas. Valdepeñases valmistatud veine on kiitnud ka kirjanik Hemingway isiklikult.

Valdepeñas on koht, kus Tempranillo mari leiab oma tõelise pale: Viña Albali Reserva üllatab oma puuviljase täidlusega. Lõhnapalett toob sinuni šokolaadi, vanilli ja vürtse. Sobib hästi grillitud liha ja linnulihaga. Samuti tasub ära proovida ka Viña Albali Verdejo Rueda. Värske ja puuviljane Verdejo Rueda kannab endas Hispaania päikest ja värske greibi aroomi. Sobib suurepäraselt augustikuisteks suveõhtuteks, merenandide ja kergemate roogade kõrvale. Ideaalne, et hoida suvesoojust veel pikalt meelel, kui ka keelel!

Lisa kommentaar